Kredi Kartı Çıkarma Şartları Nelerdir?

Kredi kartları, sundukları kolaylıklar ile pek çok kişinin kullandığı oldukça fonksiyonel bir hizmettir. Taksitli alışveriş seçeneği, nakit sıkıntısı durumunda sunduğu avantajlar ve pek çok kampanya alternatifi sayesinde milyonlarca kişi birçok işlemi kredi kartları ile yapmakta, kredi kartı sahibi olmayan kişiler de bu kolaylıklardan faydalanmak adına bankalara kredi kartı talebi ile başvuruda bulunmaktadırlar. Bankalar ise kredi kartı talebinde bulunan bu kişilere onay vermek için belli başlı şartlar aramaktadır.  Bu şartlar ise genel çerçevede şunlardır:

  1. Reşit Olmak: kredi kartı almak için en az on sekiz yaşında olmamız gerekir. Ancak on sekiz yaşının altındaki kişiler kart kullanmak isterlerse yakınlarının onlar adına çıkaracağı ek kart hizmetinden faydalanabilirler. Ancak bu kartı almak için de reşit olmayan bireyin başvurusu geçerli olmamakta, kart kimin üzerine çıkarılacaksa o kişinin bankaya giderek ek kart isteminde bulunması gerekmektedir.
  2. Belgelerle Gösterebileceğimiz Bir Gelir Sahibi Olmak: bankaların kredi kartı talebimizi onaylaması için olmazsa olmaz şartları belgelenebilir bir gelirimizin olmasıdır. Maaşlı bir işimiz varsa ve sigorta primimiz ödeniyorsa bunları gösterir bir belge ile başvuruda bulunabiliriz. Ayrıca yine belgelerle kanıtlayabileceğimiz bir kira gelirimiz varsa bu da bankalar için geçerli sayılan bir gelir türü olmakta ve kredi kartı başvurumuz için kullanılabilmektedir.

Bununla birlikte bankalar gelir belgesi sunamayan üniversite öğrencilerine de kredi kartı hizmeti vermektedirler. Ancak öğrenci olduğumuzu kanıtlamak için öğrenci belgemiz ile bankalara kredi kartı isteminde bulunmamız şarttır.

  1. Kredi Notumuzun Yüksek Olması: bankaların kredi kartı taleplerini değerlendirirken önem verdikleri bir başka husus da kredi notumuzdur. Kart isteminizin olumlu sonuç alması için kredi notumuzun 1500 ile 1900 aralığında olması gerekmektedir. Aksi takdirde kredi kartı talebimizin geri çevrilme olasılığı oldukça yüksektir. Ancak bazı durumlarda kredi notumuzun düşüklüğünü, alternatif bazı durumlar ikame edebilmektedir. Bu durumlar ise hali hazırda yüksek bir gelire sahip olmamız ya da banka hesaplarımızda yüksek tutarda varlıklarımızın olması olabilir.

Tüm bu şartları taşıyan herkes kredi kartı sahibi olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir