Borcunuzu Kapatmadan Önce Kredi Notunuzu Öğrenin

Bankalar, finansal kurumlar, bireyler ve reel sektör müşterilerine kredi vermeden önce ödeme güçlerini gösteren kredi notunu incelemektedir. Kredi notu kişinin kredi borçlarını düzenli ödeyip ödemediğini gösteren ticari bir karne olarak kullanılmaktadır. Kredi notu düşük kişilere bankalar güvenmedikleri için kredi vermekten çekinirler. Oysa kredi notu yüksek olan kişiler kredi başvurusu yaptıklarında önceki dönemlere dair borçları olmasına rağmen kısa sürede kredi alabilme hakkına sahiptir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi kartı ve kredi borçlarınızı ödeme düzeniniz kredi notunuzu etkileyen en önemli etkendir. %30  oranında etkileyen bu unsur kredi alabilmenizde oldukça etkilidir. Aylık gelirinizin yüksek olması kredi notunuzun üzerinde pek fazla etkisi yoktur. Ancak ödemelerinizi gününde yapmanız önemlidir. Borcunuzu 30 günden daha fazla ödeyememeniz halinde yüksek faiz oranları eklenmektedir. Aldığınız kredi miktarı ile gelir seviyenizin yanı sıra kredi kullanım yoğunluğunuz da kredi notunuz üzerinde etkilidir. Kredi notunuzu banka şubelerinden, danışmanlık hizmeti alarak ya da internet bankacılığı ile anında öğrenebilirsiniz. Ayrıca önceki borçlarınızı kredi yapılandırmasından faydalanarak yeniden düzenleyebilirsiniz.

Herkesin Kredi Notu Var mıdır?

Kredili mevduat, kredi kartı ve bireysel krediyi son 5 yıl içerisinde kullanan herkesin kredi notu kolayca tespit edilmektedir. Ancak daha önce hiç kredi kullanmamış kişilerin kredi notu belirlenemediği için bu kişilere özel bir uygulama düzenlenmektedir.

Kredi Notunun Yanlış Olduğunu Düşünüyorsak Ne Yapmalıyız?

Tüm bankaların verilerine göre tespit edilen kredi notunuzun doğru olmadığını düşünüyorsanız online hizmetten faydalanabilirsiniz. Kredi kayıt bürosunun web sayfasındaki kredi notu itirazı bölümündeki bilgileri doğru bir şekilde yazıp gönderebilirsiniz. E-posta ile değişiklik yapılmasını istediğiniz alan 1 gün içerisinde düzeltilerek size bildirilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir