Çok Borcum Var Ne Yapmalıyım

Hepimizin en büyük dertlerinden biridir altından kalkamadığımız gittikçe biriken borçlar. Bir tanesini kapatmak adına attığımız ilk adım bizi daha büyük borçlanmalara sürüklemektedir. Sonucunda ise elimize kalan ödeyemediğimiz bir sürü borç. Böyle zamanlarda hiç bir çözüm yolu bulamayız nedense sanki hiç altından kalkamayacakmışız gibi gelir bize hep.  Sürekli kendimize aynı soruyu sorar dururuz “çok borcum var ne yapmalıyım” işte size o sorunun cevabı,öncelikli olarak yapmanız gereken ilk hamle

  –  Bütün borçlarınıza ait dökümleri bir kağıda yazarak listelemektir. Borç dökümlerinizi toplayarak, aylık periyodlar halinde nereye ne kadar ödemeniz gerektiğini bir tablo haline getirin.

 –  Daha sonra aylık olarak elinize geçecek olan gelirlerinizi yanına not ediniz ve gelirinizin borçlarınızın ne kadarını ödemesine yetiyor onun bilançosunu bir çıkartınız. 

– Eğer borçlarınızın belirli bir kısmı taksitli değil ise onları taksitlendirme yoluna gidiniz. Böylelikle daha kolaylıkla ödemeniz sağlanmaktadır.

– Taksitlendirme yöntemi ile zaman kazandığınız bu süreçte ek iş arayarak en azından birikmiş olan borçlarınızdan bir kısmını kapatma yoluna gidebilirsiniz. Günümüzde genellikle büyük alışveriş merkezleri yada marketler part time elemena hemen hemen her an ihtiyaç duymaktadır. Bunlara başvuruda bulunarak işe başlamanız mümkündür.

– Yaptığınız harcamalara dikkat ederekte borçlarınızın bir kısmını ödeme yoluna gidebilirsiniz. Günlük yaptığınız harcamalar şöyle bir göz atın mutlaka azaltılacak birşeyler bulacaksınızdır. Örneğin eğer sigara kullanıyorsanız günde 1 paket içtiğiniz 10-TL tutarlı bir sigarayı 2 günde bitirerek günlük 10-TL kar elde edebilirsiniz. Bunlar uzun vadede yapacak olduklarımızdır. Ancak ilgili borçlarınızdan bir an önce kurtulmanız gerekli ise bu yine borçlanarak yapılabilmektedir. Sadece dağınık olan borçlarınızı bir araya toparlamaya yarayacak olan bu yöntem sizi en azından bir süre rahatlatacak ve düzenli ödediğiniz takdirde herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir.

Peki mevcut borçlarınızı kısa vadede kapatmak adına neler yapabilirsiniz?

Borçlanmanızın bu denli yüksek olmasından dolayı banka kurumlarının kapıları size yüksek ihtimalle kapanmıştır. Bu nedenle başka yöntemler ile para bulmanız gerekmektedir. Örneğin senetle kredi olanağından yararlanabilir, ya da eğer faturalı hat kullanıyorsanız ilgili hat üzerinden kredi veren kuruluşlara ulaşım sağlayarak bu tip olanaklardan yararlanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir