KYK Borç Ödeme 2017 kyk.gov.tr kredi

Sosyal devlet ilkesini benimseyen hemen hemen her ülke eğitim alanında da bu ilkeye bağlı olarak belli başlı hizmetler sunmaktadır. Eğitim süreçleri incelendiğine ise en zorlu aşamanın üniversite yılları olduğu aşikardır. Maddi olarak en çok sıkıntı çekilen dönem üniversite yılları olduğu için pek çok kişi bahsi geçen maddi sıkıntıları yaşamamak için ya da masraflar ile baş edemeyeceğini düşündükleri için üniversite okumaya sıcak bakamamaktadırlar. Söz konusu bu durum da ülkelerin gelişmişlik seviyesini ve yetişmiş insan sayısını da olumsuz olarak etkileyeceğinden dolayı bu durumdan mustarip olmak istemeyen ülkeler çözüm olanağı sunmak amacı ile belli başlı çalışmalar yürütme yoluna girmektedirler.

Ülkemizde de üniversite okumak isteyen gençlere maddi destek sağlamak amacı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na bağlı olarak kısa adı KYK olan Kredi ve Yurtlar Kurumu hizmet vermektedir. Adı geçen bu kurumun hizmetleri arasında en çok kişiye ulaşanı da geri ödemeli kredi hizmetidir. Bu kredi olanağı sayesinde üniversite öğrencileri eğitim süreçleri dahilinde her ay belli bir oranda burs almaktadırlar. Mezun olduklarından kısa bir süre sonra da öğrencilik yıllarında aldıkları kredinin geri ödemesini yapmak durumunda kalmaktadırlar. Söz konusu bu ödeme dönemi ile detaylı bilgiler ise şu şekildedir:

  1. Ödemelerimiz mezun olduktan yaklaşık olarak iki yıl sonra başlamaktadır.
  2. Ödemelerimizin başlayacağı tarihi kyk.gov.tr adresi üzerinden öğrenebileceğimiz gibi, e devlet şifremiz ile de öğrenmek mümkün olmaktadır.
  3. Ödemelerimiz direk olarak belli vadede taksitlere bölünmüş olarak karşımıza çıkmaktadır.
  4. Kredi borcu ödemelerimizi yapabileceğimiz yer ise Ziraat Bankası’na ait ATM’ler ya internet bankacılığı hizmetidir.
  5. Her ay düzenli olarak yaptığımız sürece hiçbir sıkıntıya maruz kalmamız söz konusu olmamaktadır.
  6. Ancak ödemelerimizi belli bir süre aksatırsak Kredi ve Yurtlar Kurumu söz konusu borcumuzu vergi dairelerine intikal ettirmektedir. Bize de bu surum vergi dairelerinden gelen bir tebligat ile bildirilmektedir.
  7. Bu gibi bir durumla karşılaşacak olur isek ödemelerimizi direk olarak vergi dairesine yapmamız gerekmektedir. Aksi takdirde hakkımızda icra işlemi uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir