Posttan, Pos Makinasından Kredi Kartı Nasıl Çekilir

Bankacılık sektörünün hizmete sunduğu ürünler arasında yerini almakta olan,özellikle işletmelerin kullandığı ,günümüzde kullanım alanı oldukça yaygın bir ürün olarak bilinen kredi kartı ve atm kartları üzerinde bulunan manyetik alana bağlı olarak çalışabilen,her türlü mal yada hizmet alımı sırasında nakit ödeme olanağı sağlanılması için kullanılmakta olan elektronik cihaza pos makinesi adı verilmektedir. Kullanımın oldukça rahat olmasından dolayı ve artık neredeyse tüm bireylerin alışveriş yada hizmet alımı sırasında nakit para yerine kredi kartı vb.ürünler kullanması nedeni ile kullanımı zorunlu hale gelmiş olan bir araçtır. POS kelime anlamı olarak satış noktası anlamı taşımaktadır.

    Pos makinesinden kart nasıl çekilir?

Öncelikli olarak banka kurumundan çeşitli evraklar sonucunda talep edilen cihazı almaya hak kazanan işletmeler ilgili cihazı iş yerlerinde uygun bir yerde bir telefon hattına bağlama ile işe başlarlar. Çünkü bağlanan bu hat ile alışverişini kart ile yapmakta olan kişinin kart üzerindeki bilgilerin doğruluğuna,içerisinde yeterli limitin bulunup bulunmadığına ulaşım sağlanmaktadır. Yapılan bu sorgulama sonrası eğer her şey yolunda ise onay verilmekte eğer herhangi bir sorun gelişti ise genellikle sorun çeşidini bildirerek red cevabı ilgili cihaz tarafından verilmektedir. Örneğin limit yetersiz veya bankadan cevap alınamadı gibi cevaplar verebilmektedir.  Onay aşaması geçildikten sonra işletme sahibi alışveriş yada hizmet tutarını yazarak giriş tuşuna basar ve sonrasında kart hamilinden şifre talebinde bulunur. Burada dikkat edilerek yapılması gerekli olan tek şey kartın manyetiğinin ilgili yere uygun yerleştirilmesidir.

POS CİHAZINDAN KREDİ KARTINA TAKSİTLE NAKİT PARA

ilgili kullanımdan aşamasında ister peşin olarak tek çekim şeklinde ürün yada hizmet bedeli alınırken ister kişinin talebi ve bankanın onayı ile ilgili tutar taksite bölünebilme olanağına sahip olabilmektedir. Bu durumda ise yine satış tutarı girildikten sonra ardından taksit sayısı giriş yapılmalı ve kişiden şifresi talep edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir