Kredi çektiren komisyoncular

Kredi çektiren komisyoncular. Kim bunlar derseniz benim bildiğim ve bizzat tanık olduğum emlakçılar var. Bunun dışında girin internete arayan mevlasını da belasını da buluyor zaten. Peki nasıl işliyor bu sistem derseniz bu genellikle kredi notu iyi olan ancak geliri çekmek istediği krediye yetmeyen ve ihtiyacı verilen krediden yüksek olanlara uygulanan bir şey. Dışarıdan bakıldığında yasal olmayan tarafı yok gibi. Belgelerinizle gidiyorsunuz bankaya veriyorsunuz evraklarınızı.

Çok sevgili emlakçı kardeşimizde sizin yanınızda farz-ı misal 40.000.-lira çekeceksiniz ve bankaların onayladığı rakam en fazla 30.000.- lira işte o emlakçı kardeşimiz ayarlıyor her şeyi banka müdürüyle beraber (tabi bunu bütün banka müdürleri böyle yapıyor diyede düşünmemek lazım beş parmağın beşi de bir olmuyor) bu arada  emlakçı kardeşimiz sıkı sıkı uyarıyor sizi bankada kimseyle muhatap olma diye. Evrakları da o veriyor, VİP müşteri edasıyla her şeyiniz ayaküstü hallediliyor. Dışarıdan gören de torpilli işte hallediyor işlerini diye düşünüyordur eminim. Lakin kazın ayağı öyle değil. O kaz yolunmayı bekliyor. 😜😜😜

Kredi Çıkartan Firmalar Komisyon Miktarları

40,000.- liralık talebine en fazla 30.000.- liralık kredi kullandırabilecek olan banka sana çıkartıyor mu 50.000.- liralık kredi. Ay ne yapacağım ben fazlasını diye düşünmeyin o 50.000.- liranın 2.000.- lirası zaten dosya masrafı, sigorta vs. Giderlere gitti 8.000.- lirası da emlakçı kardeşimize. Artık kim ne kadar alıyor, kimin payı ne kadar orasını ben bilmem. Siz gayet iyi niyetli ihtiyacımızı karşılamak istiyorsunuz ama banka yeterli görmüyor, emlakçı kardeşimizle banka müdürü her şeyi hallediyor siz ihtiyacınız olan tutarı fazlasıyla çekiyorsunuz, fazlasınız teşekkür adı altında hediye ediyorsunuz.

Bu işten kim karlı çıktı emlakçı ve banka müdürü kadar olmasa bile siz de karlı çıktınız ihtiyacınız görüldü ödemede de sıkıntınız yok zaten. Birazcık fazlalaştı ama olsundu. Bu gayet masumane görünüyor alan razı veren razı bankada zarara uğratılmadığıma göre oh ne ala.

Komisyon Karşılığı Kredi Verenler

Birde olayın başka bir boyutu var. Bu aracı kişiler daha yüksek bir komisyon karşılığı kredi çekecek olanların borçlarını kapatıp kredi notunun yükselmesini sağlıyorlar. Sonra bankaya gidip yüksek bir rakam için müracaat yaptırıyorlar. Diyelim ki 200.000.- çekilecek bu para çıkartılmasına çıkartılıyor ama 50.000.- i daha cebe girmeden gidiyor komisyon karşılığı olarak bu kadar yüksek miktarın ödenmeyeceğini bildikleri halde kredi kullandırıyorlar. (Burada banka müdürleri biliyor ödenmeyen krediler yıl sonu devlete ödenecek vergiden düşülüyor.  Banka zarar etmiyor hatta bu dosyaları finans şirketlerine sarıp oradan da kar ediyorlar)

Hayaller, hayatlar işinize nasıl gelirse artık.

RelatedPost

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir