Kredi Kartı Borç Kapatma İşi Nasıl Yapılır?

Nakit yerine sıklıkla kredi kartı kullanmayı tercih ediyorsanız aylık gelirinize ve ödeyebileceğiniz limitlerde harcama yapmaya dikkat etmelisiniz. Bunlara dikkat etmezseniz sonrasında ödeme zorluğu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İstemesek de hayatın içinde istemediğimiz durumlarla karşılaştığımız dönemlerde olmakta. Geçici bir dönem için işsizlik yaşıyor olabilirsiniz, geliriniz düşmüş olabilir veya bazı sağlık problemleri yaşıyor olabilirsiniz. Bu problemlerinizden dolayı kredi kartı borçlarınızı  ödeyemiyor ve ne yapacağınızı bilemez bir durumda olabilirsiniz. Kartınızı ödeyemedikçe ana borcunuza sürekli faiz işleyeceği için borç bakiyeniz gittikçe artacaktır.  

Kredi kartı borçlarınızı ödemediğiniz takdirde idari takip süreci 90 gün ve sonrasında başlamaktadır. 90 günlük süre sonunda 7 günlük ek bir süre başlar.Daha sonra yasal takip başlayacaktır. Merkez bankası kara listesine gireceğiniz gibi artık icra takibi sürecide başlamış olur. Banka hesaplarınız bloke edilebilir,maaşınızın bir kısmına el konulabilir.

 Kredi Kartı Borcu Kapatma

Eğer kredi kartınızı ödeyemiyorsanız ” Kredi Kartı Yapılandırma Yasası” kapsamında bazı yöntemleri kullanarak borçlarınızı yapılandırabilirsiniz. Öncelikle kendi bankanızla görüşerek kredi kartı borcunuzu yapılandırarak taksitlendirme işlemi yapabilirsiniz.Ya da başka bir bankayla görüşüp borç transferi yapabilirsiniz. Peki bunları nasıl mı yapabilirsiniz? 

Eğer bütçenizde bir dönem sıkışıklık mevcutsa daha sonra rahatlayacaksanız kredi kartını kullandığınız banka ile görüşerek borç erteleme işlemi yapabilirsiniz. Birçok kredi kartının borç erteleme özelliği vardır. Böylece 3 ila 6 ay arasında borcunuzu erteleyebilirsiniz.


Öneri: Borçlarınızı Biz Ödeyelim


Kredi kartınızı ödeyemiyorsanız bile asgari tutarınızı ödemeye çaba gösterin. İdari takip sürecindeyken bankanızla görüşerek kredi kartı ekstrenizde ki borcu taksitlendirme yaparak yeniden yapılandırabilirsiniz. Belirli faiz oranlarıyla kredi kartı borcunuz 12 vadeyle taksitlendirilebilir. Böylece her geçen gün faizlerle artan borcunuzdan kurtulmuş olursunuz. Taksitlendirme işlemi esnasında ortaya çıkan bazı masraflar borç tutarınıza ilave edilebilir ancak masrafları nakit öderseniz indirimden faydalanabilirsiniz.

Kredi Kart borcunuzu kapatmak için borcunuzu başka bir bankanın kredi kartına transfer edebilirsiniz. Böylece tüketici kredisi çekerek ödemek yerine daha az masraf ödemesi yapmış olursunuz. Tabi transfer yapamıyorsanız kredi notu uygunluk durumuna göre tüketici kredisi çekerek tüm kredi kartı borcunuzu kapatabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir