Kredi Sicili Temizleme Yolları

Mevcutta yaşamımız boyunca sürekli olarak ihtiyaç duyacak olduğumuz nakit ihtiyaçlarımızı giderebilmek adına maddi destek aldığımız banka kurumları ilgili destekleri belirli şartlara göre vermektedirler. Bu şartların en başında yer almakta olan kişiye ait vatandaşlık numarası aracılığı ile banka kurumu tarafından sorgulanabilen kredi sicilidir. Kişinin mevcutta bulunan kredi sicil notunu 5 yıllık sure zarfı içerisinde mevcut banka yada başkaca finans kurumlarından kullanmış olduğunuz bireysel kredi, kredi kart, kredili mevduat hesabı gibi ürünlere ait geri ödemelerin düzenli olup olmadığı ile doğru orantılı olarak eşleşmekte olan bir olgudur. Bütün bu nedenlere bağlı olarak ödemelerde olan düzensizlik kredi sicilinizin lekelenmesine ve banka kurumlarından detsek olanaklarınızın engellenmesine yol açabilmektedir.

Merkez Bankası Kara Liste Sicil Düzeltme

Çeşitli nedenler ile lekelenmiş olan sicilinizi temizlemek adına her şeyden önce  aradan geçen 5 yıllık bir sure zarfının olması gerekmektedir. Merkez bankası kayıtlarına yansımakta olan kredi sicilinin olumsuzlukları ancak merkez bankası kayıtlarının 5 yıl aralıklar ile güncellenmesi derecesinde yenilenme kayıt etmektedir. Eğer ilgili mevcut düzensiz ödemelerde olan borçlarını kapatmış iseniz 5 yıl sonra güncellenen kayıtlar sonrasında tertemiz bir sicile sahip olmaktasınız. Belirli aralıklar ile devlet tarafından çıkartılmakta olan sicil affı yasaları da bu sicilinizin temizlenmesi adına iyi bir olanak sağlamaktadır. 5 yıllık sure zarfında herhangi bir borca girmediğiniz ve düzensiz ödeme,kanuni takip,haciz işlemi gibi işlemlere düşmediğiniz sürece 5 yıl sonunda bankalar aracılığı ile hizmete sunulmakta olan ürünlerden yeniden faydalanma olanağına sahip olmaktasınız.

Kredi Sicili Düzletme

Ancak bu sure zarfında devam eden herhangi bir düzensiz borç yada takip gibi işlemleriniz bulunmakta ise onların kapanmasından sonra 5 yıl daha beklemeniz gerekmekte ve bu sure zarfı içerisinde ödemelerinizi düzenli yaparak kredi sicil notunuzu yükseltmeniz gerekmektedir. Bu işlem için ise yapılacak en önemli adımlardan bir tanesi düşük limitli bir kredi kartına sahip olarak bu kartı ay bazında minimum tutar kullanım yaparak ödemelerini hiç geciktirmeden ödeme yapmaktır. Böylelikle temizlenen ve puanı yükselen bir sicil ile her istediğiniz ürün talebine kolaylıkla olumlu yanıt alabilirsiniz.

RelatedPost

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir