Kredi Sicilini Düzeltmek İçin Yapılması Gereken İşlemler

Tüketiciler acil nakit paraya ihtiyaç duyduklarında ilk başvurdukları yol kredi çekmektir. Bankalardan kredi çektiklerinde ödeme performanslarına göre kredi notları verilmektedir. Bu notların yüksek olması kredi sicili üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Bankalar kredi sicili yüksek olan kişilerin tekrar kredi ihtiyacı olduklarında kolayca alabilmelerini sağlarlar. Kredi kartı ektrelerinin ödemelerinin düzenli olarak son ödeme tarihinden önce yapılıp yapılmaması büyük oranda kredi sicilini etkileyen unsurdur. Kredi ödemelerinin vadesi geçtikten sonra yapılması alacağınız kredi notunu olumsuz etkileyecektir.

Kredi Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Düzeltebilir?

Sicili bozuk olan kişilerle çalışmak istemeyen bankaların kredi işlemlerinden tekrar faydalanılabilmesi için kredi sicilinin yükselmesi gereklidir. Kredi kartı borç ektrelerinin ödenmesini sürekli olarak geciktirilmesi durumunda bankalar yasal süreci başlatırlar. Aynı zamanda kredi sicili bozuk olan kişilere bir şans daha vermezler. Bu durumda kredi sicilinin düzeltilmesi gereklidir. Kredi kartı ödemeleri müşterinin sicilini doğrudan etkileyen unsurların başında geldiği için kredi sicilini düzeltmek isteyenlere kredi kartı kullanmaları tavsiye edilir. Sahip oldukları kredi kartının limitini sonuna kadar tüketmemek şartıyla azar azar kredi kullanmak ve düzenli olarak ödemeleri takip etmek sicilinin düzelmesinde oldukça etkilidir.

Günümüzde büyük önem taşıyan kredi notunu yüksek tutmanın en etkili yolu kredi kartınızı kullanıp ve son ödeme tarihlerinden önce borcunuzu ödemektir. Belli bir süre düzenli olarak kredi kullanımı ve ödemesini gerçekleştiren tüketicinin kredi sicili de düzelmektedir. İlk defa kredi kartı kullanacak olan kişiler ise banka şubesine giderek belli bir miktar para ile vadeli hesap açmaları gereklidir. Hesapta bulunan para miktarına göre kredi kartı limitiniz de belirlenmektedir. “Kredi sicili düzeltme” yöntemlerini yaklaşık 4-5 ay kadar yapılması kredi puanınızı yükseltecektir. Bu süre sonunda önceden hesabınızda oluşmuş blokenin kalkması için başvuru yapabilirsiniz.

Bankaların size güvenmesini sağlamak ve yeniden kredi alabilmek için ödeme gücünüze göre kredi almanız tavsiye edilir. Ödeme miktarı ve vade süresinin doğru belirlenmesi gereklidir. Uzun süre düşük kredi kartı kullanımı yaparak ve ödemelerinizi düzenli olarak gerçekleştrimeniz durumunda kredi siciliniz hızla düzelmesini sağlayabilir ve kredi kullanma imkanlarından istediğiniz zaman faydalanabilirsiniz.

RelatedPost

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir